Oficiální prodejce
Záruční a pozáruční servis
Rychlé doručení
Vrácení zboží do 30 dnů
Odborné poradenství

Slovník pojmů

Minerální sklíčko

Je dostatečně odolné vůči poškrábání a je odolnější vůči rozbití než safírové sklíčko. Minerální sklíčko je nejčastěji používané sklíčko v hodinářském průmyslu.

Minerální tvrzené sklíčko

Jedná se o vrstvu umělého korundu – safíru nanesenou na křemíkovém skle. Tímto je hardlex podstatně tvrdší než křemík, ne však tak tvrdý jako safír.

Vypouklé sklíčko

Jinak také nazývané sférické. Jedná se o křemíkové sklo, které díky tomu, že je vypouklé, získává vlastnosti čočky a tedy zvětšuje číselník, na kterém je pak lépe čitelný čas, datum apod.

Strojek

Quartz – Quartz v češtině znamená křemen, ale také se tímto slovem označují všechny hodinky, které používají k regulaci času krystal oxidu křemičitého. Na základě piezoelektrického efektu se ve střídavém elektrickém poli krystal rozkmitá určitou frekvencí. Krystal musí mít správný tvar a velikost a podle toho se liší frekvence kmitů. Kmity jsou velmi stabilní a proto se díky ním dá velmi přesně měřit čas. První náramkové hodinky s použitím krystalu vyrobila v roce 1969 společnost Seiko. Hodinky s označením Quartz mají řádově větší přesnost než hodinky s mechanickým pohonem.

Mechanický strojek – Chod mechanického strojek zajišťuje navinuta pružina, která prostřednictvím soustavy ozubených koleček a jiných mechanických částí přenáší energii na posun ručiček. Mechanický strojek je třeba dotahovat. Nátah může být ruční nebo automatický. Při ručním nátahu se pružina navíjí otáčením korunky. Některé modely mají ukazatel rezervy chodu, který udává kolik času zbývá, než bude nutné strojek opět natáhnout. Na jedno natažení dokáží hodinky fungovat několik dní.

Mechanický strojek s automatickým nátahem – Automatický nátah zajišťuje speciální soustava dílů s výrazným kyvadlem. Při přirozeném pohybu zápěstí se kyvadlo pohybuje a přes soustavu dotahuje pružinu. Kvůli kyvadlu jsou hodinky vždy o něco těžší než hodinky bez automatického nátahu a mnohdy io kousek větší. Mnoho výrobců tento mechanismus odhaluje na odiv, a tak mají hodinky s automatickým nátahem často skleněný zadní kryt pouzdra, aby byl celý mechanismus viditelný. Příkladné použití aplikuje například značka Vostok Europe.

Funkce

Budík – funkce, při které nastavíte požadovaný čas a hodinky vydají signál

Datum – hodinky zobrazují datum

Fáze měsíce – hodinky zobrazují na základě data aktuální fázi měsíce

GMT / Dual Time – hodinky ukazují dva časy. Zobrazení hlavního času v aktuální časové zóně, plus zobrazení ještě jednoho času v jiné časové zóně

Chronograf – analogové hodinky se stopkami. Jsou to vlastně stopky s různou délkou stopování času (od 30 minut do 12 hodin při ručičkových hodinkách) a s různou přesností měření (1/10 až 1/1000)

Indikátor dne / noci – indikace rozlišení času AM a PM

Indikátor stavu baterie – indikátor zobrazuje stav nabití / vybití baterie

Osvětlení Superluminova – umožňuje viditelnost indexů s ručiček na ciferníku i ve tmě prostřednictvím nabití denním světlem nebo jiným světelným zdrojem.

Osvětlení Trícium– umožňuje viditelnost ručiček na ciferníku i ve tmě prostřednictvím třete, které se nacházejí v trubičkách uzavřeny pomocí laserového paprsku. Díky vzájemné reakci vydávají trubičky stále světlo aniž by museli být nasvícené jiným světelným zdrojem.

Rezerva chodu – při mechanických hodinkách – doba, během které dokáží hodinky pracovat bez natažení pružiny

Světový čas – hodinky ukazují čas v různých časových zónách

Tachymetrická luneta – slouží ve spojení se stopkami na měření rychlosti pohybu pozorovatele na předem známou vzdálenost, obvykle 1 km. Tachymetrická stupnice bývá umístěna po obvodu ciferníku některých analogových hodinek s funkcí stopek.

Timer – časovač / odečitatelné stopky – např. nastavíte 15 min a po spuštění odpočítává do nuly

Věčný kalendář – zobrazuje na hodinkách vždy přesný rok a přesné datum nezávisle na délce měsíce a posunu roku

Vodotěsnost

Vodotěsnost hodinek se běžně udává ve dvou jednotkách, ATM a m. ATM označuje tlak vodního sloupce a M označuje metry. Převod mezi ATM a metry není jednoznačný, protože jde o rozdílné jednotky, ale nejčastěji se používá 1 ATM = 10m. Pokud je však na hodinkách uvedena vodotěsnost 10m, neznamená to, že se můžete potápět s hodinkami do hloubky 10 metrů.